Geplaatst op: 24-05-2017
Auteur: Ton Vermeulen
NRIT Media

De mythe van het Amsterdams toerisme

De mythe van het Amsterdams toerisme
Bron: InnaFelker / Shutterstock.com
Het Amsterdamse gemeentebestuur heeft de Rekenkamer van de stad opdracht gegeven onafhankelijk onderzoek te laten doen naar de impact van toerisme. Dit naar aanleiding van onderzoek van Platform voor onderzoeksjournalistiek Investico en De Groene Amsterdammer.


"Het idee dat drukte en overlast weliswaar vervelend zijn maar dat de stad als geheel van de bezoekershausse profiteert, is een mythe”, schrijven de onderzoekers die stellen dat de economische voordelen van het toerisme voor Amsterdam worden overschat en de kosten ondergewaardeerd. "De winsten komen terecht bij een kleine groep grote ondernemers, die deels onderdeel zijn van buitenlandse ketens. Een voorzichtige rekensom leert dat wanneer alle kosten voor de gemeenschap zouden worden meegerekend, ze de directe gemeentelijke baten van toerismebelasting al snel zouden overtreffen”, schrijven ze in een uitgebreid artikel in de Groene Amsterdammer.


Volgens de onderzoekers is het achterhalen wat toerisme de stad oplevert vrijwel een onmogelijke taak. "Iedereen heeft zijn eigen berekeningen en niemand heeft overzicht. Aan die situatie is de afgelopen jaren niets veranderd”, zeg lector logistiek Walther Ploos van Amstel van de Hogeschool van Amsterdam in het artikel waar de cijfers van Amsterdam Marketing stevig onder vuur liggen. De onderzoekers betogen dat in de cijfers van Amsterdam Marketing vaak ook bestedingen van Nederlandse toeristen en Amsterdammers liggen besloten. Daarnaast is de toegevoegde waarde voor de Amsterdamse economie van toerisme volgens de onderzoekers marginaal.


Ook de uitgaven van de gemeente Amsterdam voor toerisme overstijgen de inkomsten uit toeristenbelasting en de belasting op rondvaarttickets. Daarmee haalt de gemeente jaarlijks 64 miljoen euro op maar de onderzoekers schatten dat toerisme de gemeente minstens 71 miljoen euro kost.


Samengevat komen de voordelen van de bezoekerseconomie terecht bij een beperkt aantal ondernemers die succesvol inspelen op het gedrag van de massatoerist en betalen de Amsterdammers de rekening door een sterk verminderd leefklimaat, stijgende huizenprijzen en een verschraling van het voorzieningen- en winkelaanbod.


Bij het gemeentebestuur is inmiddels de urgentie van het probleem doorgedrongen. Burgemeester Eberhard van der Laan zei vorig jaar al in de Staat van de Stad: "We hebben haast. We moeten doorpakken” en een week later in de gemeenteraad: "Toerisme leek een balansprobleem te zijn, maar is inmiddels fundamenteel.” En bij de NOS zei wethouder Ollongren dat het onderwerp bovenaan de agenda staat: "Anders dan in het verleden kiest dit college van B&W ervoor om de groei van het massatoerisme af te remmen."

Link: https://www.groene.nl/artikel/oprollen-die-rotkoffertjes
Trefwoorden: stedelijk toerisme, drukte, druktebeleving, amsterdam, negatieve aspecten, beleid

CELTH



||| Nieuws |||

22/05/26
Exclusief voor leden
Nederlands toerisme in de min
Er waren en zijn veel zorgen over het Nederlands verblijfstoerisme na de btw-verhoging begin dit jaar. Raken we veel toeristen kwijt die hun vakantieheil in het buitenland zoeken? Signalen uit de markt wijzen op een voorzichtige consument en bedrijven die een beentje bij moeten zetten om goede bezettingen te realiseren. Maar hoe gaat het nu werkelijk? Dat gaan we bij NRIT volgen aan de hand van cijfers van het CBS.
22/05/26
Shofshell actie in Den Haag
BlowUp Jubilee gaat vandaag feestelijk van start in de Haagse binnenstad, maar er is één kunstwerk dat zich dit jaar niet laat vastpinnen op een enkele locatie. Dat leidt tot een prijsvraag via Instagram.
22/05/26
Leiden opent centraal evenementenloket
Leiden heeft sinds 12 mei een centraal aanspreekpunt voor evenementorganisatoren: het Evenementenloket Leiden.
22/05/26
Reisapp Polarsteps wint Koning Willem 1 prijs
Een Nederlandse reisapp met wereldwijd succes, de enige producent van elektrische mobiele torenkranen ter wereld en een rolmodel in duurzame landbouw, zij wonnen de Koning Willem I Prijs 2026.
22/05/26
Eerste daling aantal luchtvaartpassagiers sinds einde corona
In het eerste kwartaal van 2026 reisden 16,2 miljoen luchtvaartpassagiers van en naar de vijf nationale luchthavens in Nederland. Dat is ruim 2 procent minder dan in het eerste kwartaal van 2025.
22/05/26
ACM let ook scherp op duurzaamheid
We kennen ACM als waakhond voor de economie maar het instituut wil nu ook scherper letten op de ontwikkeling van duurzaamheid. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) publiceert de eerste editie van de Focus op Verduurzaming.
22/05/26
Hotspotkaart voor watersporters moet veiligheidsbewustzijn verhogen
Om watersporters beter voor te bereiden, lanceert de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (K...
21/05/26
Vijf verrassende vakantiebestemmingen in Spanje
Dat Spanje een ideale vakantiebestemming is, is algemeen bekend. Maar het land heeft veel meer te bi...

||| Agenda |||

26/05/26
26/05/26 t/m 26-05-26: Masterclass Interne Gastvrijheid
Hoe ga je om met alle 'lastige' (jong) medewerkers? Wat is het fundament voor succes? dinsdag 2...
28/05/26
28/05/26 t/m 28-05-26: LDA Kennisdag 2026 - Verhalen vertellen met data
Hoe vertaal je complexe data en analyses naar een begrijpelijk, overtuigend verhaal en maak je daarm...
09/06/26
09/06/26 t/m 09-06-26: European Sustainable Tourism Mobility Forum 2026
Breda University of Applied Sciences is trots om op 9 juni 2026 de derde editie van het European Sus...
10/06/26 t/m 13-06-26
10/06/26 t/m 13-06-26: International Adventure conference
Samen met de Adventure Tourism Research Association (ATRA) en Wageningen University & Research (...
18/06/26
18/06/26 t/m 18-06-26: Atlasfestival 2026
Het Atlasfestival 2026 op 18 juni 2026 is in de Stadsgehoorzaal Kampen. Dit jaar staan we stil bij h...